Metoda Prechtla

METODA PRECHTLA to niezwykle czułe narzędzie diagnostyczne wykorzystywane w ocenie niedojrzałości lub uszkodzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego. Ocenie podlegają reprezentowane przez dziecko  globalne wzorce ruchu – GMs- GENERAL MOVEMENTS. Jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna . Diagnostyka opiera się na obserwacji dziecka w czasie czuwania z wykorzystaniem techniki wideo. Diagnostyka metodą Prechtla pozwala w sposób precyzyjny przewidzieć rozwój ewentualnych, późniejszych deficytów neurologicznych. Jest to metoda stosowana u dzieci przedwcześnie urodzonych oraz niemowląt do 5 miesiąca życia. Dzięki bardzo wczesnemu rozpoznaniu dziecko można poddać szybkiej terapii w okresie, gdy jest ona najskuteczniejsza, ze względu na dużą plastyczność dziecięcego centralnego układu nerwowego.

Diagnostyce metodą Prechtla szczególnie warto poddać :

  • Noworodki, u których wystąpiły różne, niekorzystne czynniki związane z okresem ciążowo- porodowym lub po ich urodzeniu, mogące mieć negatywny wpływ na rozwój zdolności uruchowych oraz poznawczych
  • Dzieci urodzone z niską masą urodzeniową – poniżej 2500g
  • Dzieci urodzone przedwcześnie
  • Dzieci z zaburzonym rozwojem wewnątrzmacicznym,
  • Dzieci z ciąż wysokiego ryzyka – ciąże  w których występuje zwiększone prawdopodobieństwo wczesnego porodu, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania, chorób płodu i noworodka , wad wrodzonych lub innych uszkodzeń płodu.

 

oprac. ALEKSANDRA MIŁEK – fizjoterapeuta, terapeuta NDT-Bobath i metody Prechtla

Zostaw komentarz